Vienošanās ar Turciju panākta, bet bēgļi joprojām ierodas

Vienošanās ar Turciju panākta, bet bēgļi joprojām ierodas
Migrants wait at Greece's border with Macedonia, hoping to enter Gevgelija, Macedonia August 22, 2015. Police and soldiers deployed along Macedonia's southern border with Greece struggled on Saturday to control the numbers of refugees and migrants, many of them fleeing Middle East conflicts, seeking to reach western Europe. REUTERS/Ognen Teofilovski - RTX1P6KK
Migrants wait at Greece’s border with Macedonia, hoping to enter Gevgelija, Macedonia August 22, 2015. Police and soldiers deployed along Macedonia’s southern border with Greece struggled on Saturday to control the numbers of refugees and migrants, many of them fleeing Middle East conflicts, seeking to reach western Europe. REUTERS/Ognen Teofilovski – RTX1P6KK

Līgumam starp ES un Turciju par nelegālo bēgļu izvešanu bija jākļūst par burvju nūjiņu, kura paglābtu Eiropas politiķus no smagiem lēmumiem. Jaunākā informācija, kuru saņēmuši Eiropas Parlamenta deputāti, liecina par to, ka cerētais rezultāts nav sasniegts. EP sociāldemokrātu grupas deputāti, kuri tikko atgriezušies no nelegālo imigrantu nometņu apmeklējuma Grieķijā pastāstīja par redzēto. 

Pēc līguma ar Turciju stāšanās spēkā Lesbas salā ieradās 24 000 cilvēku. Kamēr EP deputāti uzturējās nometnē, jau no rīta ieradās 300 cilvēki.

Migrantu partija, kura tika izvesta atpakaļ uz Turciju, ir tie cilvēki, kuri nezināmu iemeslu dēļ nepalūdza patvērumu. Citiem vārdiem runājot, ja iebraukušais cilvēks ir palūdzis patvērumu, izvest viņu nedrīkst līdz ir pieņemts lēmums par bēgļa statusa piešķiršanu vai nepiešķiršanu. Ja cilvēks tiek izvests patvaļīgi, viņš var vērsties tiesā, kur noteikti tiks fiksēts cilvēktiesību pārkāpums. Noformēt bēgļa statusa iegūšanas pieteikumu var 25 dienu laikā no ierašanās brīža. Sakarā ar to, ka trūkst pieteikumu pieņēmēju, iesniegumi tiek pieņemti arī ar “Skype” starpniecību.

Turpinot stāstījumu, deputāti uzsvēra, ka bēgļu dzīves apstākļi nometnēs ir sliktāki par redzēto ziemeļu Irākā. Sanāk, ka ES ir radījusi sliktākus apstākļus patvēruma meklētājiem, nekā valsts, kurā notiek pilsoņu karš. Vienā no ES bēgļu nometnēm esot 3 tualetes uz 600 cilvēkiem.

Vairums ļaužu nevēlas palikt Grieķijā. Viņi pulcējas pie Grieķijas-Maķedonijas robežas, kura tagad ir slēgta. Līdz šim te caurgūla tā saucamais Balkānu maršruts, pa kuru bēgļi nonāca tālāk Ziemeļeiropā. Tā kā korupcija turpina zelt, daļa migrantu turpina to šķērsot, maksājot blēžiem 3500 eiro.

Nometnēs sākušies konflikti dažādu grupu starpā. Pārsvarā tie ir sīrieši un afgāņi. Sīrieši mitinās nometnēs kopā ar ģimenēm, turpretī 70% afgāņu ir jauni vīrieši. Tas izraisa sadursmes.

Kļuvis zināms, ka bēgļu pārvadātāji-kontrabandisti aktivizējuši vienu no iepriekšējiem maršrutiem: no Lībijas caur Albāniju un tālāk uz bagātākajām Eiropas valstīm.

Deputātu ceļojuma iespaidi šokēja klausītājus. Pēc ziņojuma iestājās smaga un neveikla pauze…

Comments
Share
Office

Leave a reply