Vispārējais vienotais digitālais tirgus: Tuvāk, nekā šķiet

Vispārējais vienotais digitālais tirgus: Tuvāk, nekā šķiet

Jau vairākus gadus Eirokomisija strādā, lai mazinātu barjeru, kas kavē kinosatura izplatīšanu Eiropā, precīzāk, kinofilmu un digitālā satura izplatīšanas tiesības. Pēdējo divu gadu laikā Vispārējā vienotā digitālā tirgus ЕС/Digital Single Market (VVDT) koncepcija tika ļoti aktīvi apspriesta. Vai Eiropa kļūs par vienotu teritoriju un kā tas ietekmēs audiovizuālās produkcijas ražotājus?

2016. gadā Eiropas Savienība publicēja rīcības plānu, kas izveidots, lai veicinātu brīvu digitālo pakalpojumu plūsmu Eiropā, raksta FilmTake. Rīcības plāna nostādnes bija jāapstiprina jau 2016. gada beigās, bet līdz ar Lielbritānijas izstāšanos no ES un intensīvas šīs iniciatīvas pretinieku lobēšanas dēļ, tas joprojām nav noticis. Eksperti prognozē, ka tomēr ilgi gaidīt vairs nenāksies.

Runājot par minēto iniciatīvu EK priekšsēdētājs Ž. K. Junkers uzsvēra: “Starpkontinentāli telekomunikācijas tīkli, digitālie pakalpojumi, kas šķērso valstu robežas un Eiropas inovatīvo startup-u vilnis, – tam visam ir jākļūst par realitāti jau tuvākajā laikā. Es vēlos redzēt, kā katrs patērētājs saņem vislabākos piedāvājumus, bet katrai biznesa idejai ir iespēja piedāvāt sevi visplašākajā tirgū, – un nav svarīgi, kurā Eiropas daļā tā atrodas!”

Tomēr gan filmu distributori, gan kinematogrāfisti pauž bažas. Pirmkārt, vai Vispārējais vienotais digitālais tirgus (VVDT) neiznīcinās neatkarīgo Eiropas kino un telekompānijas, sniedzot lielākas iespējas amerikāņu gigantiem AmazonAppleGoogle un Netflix?

2017. gada jūnijā Eiroparlamenta sēdē nobalsojot tika apstiprināti galīgie labojumi VVDT priekšlikumā. Tā nostiprināšana likumdošanas līmenī nozīmēs Eiropas autortiesību likumu reformēšanu un skars neatkarīgā kinematogrāfa finansēšanas sistēmu. Ir atlikuši vien daži nelieli soļi, un likumdošanas akts stāsies spēkā 2018. gada sākumā. Jau nākamajā Kannu kinofestivālā, ja vien nenotiks kādi ārkārtas notikumi, vairs nedrīkstēs licensēt filmas (vai digitālo saturu) noteiktā teritorijā.

FoxSky un ITV nākot klajā ar kopēju ziņojumu, pasludināja, ka VVDT izmaksās Eiropas Savienības producentiem 9 miljardus dolāru gadā, turklāt satura ražošana samazināsies 2 reizes. Insaideri gan pauž pārliecību, ka skaitļi ir pārspīlēti, taču piekrīt tam, ka VVDT palielinās “turbulenci” nozarē, kas ilgu laiku ir saglabājusi stabilitāti.

Pret VVDT iestājas MPAA (The Motion Picture Association of America)IFTA (The Independent Film & Television Alliance) un Society of Audiovisual Authors (SAA), pēdējā no tām pārstāv Eiropas scenāristu intereses. Ņemot vērā, ka VVDT iniciatīvu vienbalsīgi naidīgi uzņēma satura ražotāji, agregatori, producenti un mediju holdingi, pārsteidz fakts, ka divu gadu laikā likuma projektā netika veikti nekādi vērā ņemami labojumi.

Tomēr iniciatīvu jau ir atbalstījusi studija Paramount Pictures, lai izkustinātu no vietas antimonopola lietu pret lielajām amerikāņu studijām  Sky UK un atsevišķiem Eiropas izplatītājiem, kompānija ir piekāpusies Eiropas Savienībai vairākos punktos, kas, kā tiek prognozēts, izmainīs satura lincensēšanas mehānismu Eiropas teritorijā. Paramount Pictures ir atbalstījusi divas fundamentālas pārmaiņas. Pirmkārt, tiks likvidētas līguma pozīcijas par PayTV un SVOD, kuras šobrīd aizliedz pārrobežu piekļuvi saturam Eiropas ekonomiskajā zonā. Otrkārt, zaudēs spēku pozīcijas, kas aizstāv viena vienīga kontenta izplatītāja licensēšanu konkrētā teritorijā.

Avots: Proficinema.ru

Comments
Share
Office