WikiLeaks: Hilarija Klintone savā sarakstē apspriež 16. martu Latvijā

WikiLeaks: Hilarija Klintone savā sarakstē apspriež 16. martu Latvijā
Foto: World Politics Review

Portāls WikiLeaks šajās dienās publicējis pēdējo Hilarijas Klintones sarakstes daļu, kur viņa komunicē ar ASV valsts departamenta darbiniekiem. Materiālos atrodama interesanta diskusija par Latviju, 16. martu un Latvijas nacionāļiem.

Hilarija Klintone, tolaik ASV valsts sekretāre, 2009. gadā apspriedusi minēto jautājumu ar saviem palīgiem pirms tikšanās ar Viljamu Heigu: tobrīd Konservatīvās partijas ēnu kabineta ārlietu ministru.

https://wikileaks.org/clinton-emails/emailid/21972

Valsts departmaneta darbinieki piedāvā H. Klintonei tikšanās laikā uzdot jautājumu par “savādo aliansi starp Lielbritānijas Konservatīvo partiju ar radikāli labējiem, antisemītu partijām un Tori ieslīdēšanu antieiropiskās pozīcijās”. Turklāt piebilst, ka šis jautājums padara tikšanos ar Heigu “negaidīti saspringtu”.

Tālāk seko atsauce uz vairākām publikācijām britu avīzē The Guardian, kurās teikts, ka ietekmīgas ebreju grupas ir kritizējušas konservatīvos “par alianses veidošanu Eiropas Parlamentā ar latviešu partiju, kuras atsevišķi biedri piedalās ikgada piemiņas pasākumos, kas veltīti latviešu kareivju daļām hitleriskās Waffen SS rindās”.

https://www.theguardian.com/politics/2009/oct/20/tories-eu-allies-us-pressure

Runa ir par britu konservatīvo pievienošanos Eiropas konservatīvo un reformistu grupai, kura ietver sevī poļu partiju “Tiesības un taisnīgums” (šobrīd valdošā partija Polijā) un Latvijas partiju “Tēvzemei un Brīvībai”.

Piemēram, Antidefamācijas līgas vadītājs Abrahams Foksmans, kas ir ASV vadošā organizācija cīņā ar antisemītismu, uzsver, ka tāda sadarbība ir “nepareiza un sašutumu izraisoša”. “Piedalīšanās tāda veida piemiņas pasākumos, kas veltīti Waffen SS liecina par morālu pagrimumu. Mūsu pienākums pieprasīt, lai atbildīgie politiķi izvairās no tādiem.”

Viņam piebalso ASV Ārpolitikas nacionālās komitejas prezidents Džordžs Švābs: “Esmu pārliecināts, ka Vinstons Čērčils apgrieztos zārkā otrādi! Tas ir trieciens izcilās partijas tradīcijām.

Hilarija Klintone atbildē darbiniekiem raksta, ka apspriedīs minētos jautājumus ar ēnu kabineta ministru. To viņa, galu galā, arī izdarīja, spriežot pēc konservatīvo niknās reakcijas pēc pārrunām: viņiem esot bijis jātaisnojās un jāatspēko apsūdzības “netīrā kampaņā pret viņu partiju”.

Eiroparlamenta deputāts Andrejs Mamikins uzskata: “Rietumu partneriem nebija noslēpums, ka no daudzām Austrumeiropas partijām pa gabalu smako pēc nacionālisma. Tas tika pieciests un norakstīts uz pēcpadomju traumām. Tagad mēs varam vērot šādas “iecietības” mērķtiecīgu pieaugšanu. Kopīgās Eiropas projektu nopietni apdraud apetīti uzaudzējušais un bezkaunīgais nacionālisms.

Comments
Share
Office