X faktors. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

X faktors. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Apvienoto Nāciju Organizācija ir publicējusi nākotnes prognozi [1]. Zemeslodes iedzīvotāju skaits turpinās palielināties. Līdz 2056. gadam tas pieaugs no 7,5 miljadriem līdz 10 miljardiem cilvēku. Tostarp Eiropas iedzīvotāju skaits turpinās samazināties. 1950. gadā eiropiešu bija 22%, šobrīd – 9,5%, bet 2050. gadā saruks līdz 7%.

Prātā nāk vēsturnieka Ļeva Gumiļova slavenais “X faktors”, kurš ietekmē nāciju un tautu attīstību. Šis faktors vairāk pazīstams kā “pasionaritāte”. Vēsture atceras tautas, kuras strauji attīstījās, taču pēc kāda laika sāka stagnēt vai pat izzuda. Par vienu no stagnēšanas pazīmēm uzskatāma dzimstības mazināšanās, skaidru mērķu un centienu trūkums. Izzuda enerģija, avantūrisms un tieksme pēc ekspansijas. Parasti šādas stagnējošas tautas asimilēja citas, ar spēcīgi izteiktu pasionaritāti.

Eiropas pasionaritātes uzplaukums bija Krusta karu laikā un Atklājumu laikmetā. Savas varenības kulmināciju tā sasniedza XIX gadsimtā, kad Eiropai pakļavās teju visa pasaule. Iedzīvotāju skaits mērķtiecīgi pieauga, arī tehnoloģiju jomā eiropieši bija līderi. Divi pasaules kari satricināja Eiropas varenību un paātrināja pasionaritātes noplakšanu.

Pēctečiem, kuri nākuši pasaulē norieta posmā, negribas samierināties ar sava reģiona lomas mazināšanos. Priekšteču vēsture atgādina par pagātnes varenību, tāpēc šodienas eiropiešu paaudzei grūti samierināties ar Eiropas loma mazināšanos pasaules ekonomikā un politikā. Tieši tāpēc šodien var vērot lielu pieprasījumu pēc “veco labo laiku” atjaunošanas. Kā liecina vēsture, tieši tādas alkas bija populāras pagātnes novecojošajās impērijās.

Vispareizāk Eiropai un eiropiešiem būtu apzināties un atzīt neizbēgamo. Vecam cilvēkam nav sevi jānoraksta pirms laika, bet viņam nav arī jādzīvo jaunības ilūzijās. Brieduma gadu pieredze, prasmes un viedums ir vajadzīgs ģimenei un sabiedrībai. Tāpat arī Eiropa neizzudīs, taču tai ir jāatrod jauna loma. Lai tas varētu notikt, gan eiropiešiem, gan politiķiem ir jābeidz dzīvo ilūzijās.

[1] https://population.un.org/wpp/Publications/Files/WPP2019_10KeyFindings.pdf

Comments
Share
Office