Zolitūdes traģēdija. Ne visi vainīgie sēdēs. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Zolitūdes traģēdija. Ne visi vainīgie sēdēs. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Pagājuši 5 gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kopš trieciena, kurš parādīja, ka cilvēka dzīve var pārtrūkt acumirklī. Tīrot no rīta zobus, dzerot kafiju, domājot par nedienām darbā vai to, ka jāsalabo mašīna vai uztraucoties par bērna slikto atzīmi skolā, var neatskārst, ka ikdienišķais rīts, iespējams, ir pēdējais.

Notikumi savirknējās: projektētāji neizrēķināja, celtnieki nenoslīpēja, atbildīgie nenokontrolēja, īpašnieki ignorēja. Katrs no šiem kļūdainajiem posmiem pats par sevi nav fatāls, bet, kļūstot par notikumu ķēdes daļu, tie rezultējās katastrofā.

Vai mēs varam būt pasargāti no tādas nelaimes nākotnē? Ja atkārtotos līdzīgs scenārijs, tad, iespējams, ka būtu. Pēc Zolitūdes traģēdijas veikti vairāki pasākumi: mainīti likumi un pastiprināta kontrole. Tomēr mūsu dzīvē ir daudz jomu, kur nekompetence, korupcija, vienaldzība un alkatība jau sagatavojusi augsni nākamajām traģēdijām. Tās joprojām nav notikušas tikai tāpēc, ka nav parādījies tā saucamais “Melnais gulbis” – rets, nelabvēlīgs un negaidīts notikums, kura sekas ir neparedzamas. Atgadījums, kurš bez žēlastības atmasko visas nepilnības.

Tādas nelaimes ir neparedzamas, jo mūsu valstī ir izveidojies lauks, kur kļūdīšanās, neefektivitāte un nekompetence jūtas labi. Mums ir jābūt modriem, nedrīkst pieļaut, lai nopulētais ārskats maldinātu. Zem glītā apvalka slēpjas puveklis. Reformas notiek tikai tad, kad traģēdija ir kļuvusi par faktu. Nav svarīgi kurā jomā tas noticis; celtniecībā vai ekonomikā.

Vēl bez konkrētajiem Zolitūdes traģēdijas vaininiekiem 54 cilvēku bojāejā vainojami tie, kas slēpa kroplo sistēmu. Viņi nesaņems sodu, nenokļūs uz apsūdzēto sola un arī turpmāk ieņems atbildīgus vai pat vēl atbildīgākus amatus. Viņi turpinās apkalpot un slēpt sistēmu, kurā briest jauna traģēdija, par kuras dalībniekiem, iespējams, varam kļūt arī mēs.

Comments
Share
Office